Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 37 of 37
  1. #21  
    Yea,
    So many wined when apple lowered the price.
    Just call me Berd.
  2. sansnil's Avatar
    Posts
    219 Posts
    Global Posts
    221 Global Posts
    #22  
    Quote Originally Posted by dport View Post

    I didn't come on here to sell these. That was not my intention. My intention was to inform the TC group that Palm is making a killing on an item.
    $30-$50 per unit is not a 'killing' profit-wise.
    That's maybe 10.5% over cost if we assume $471 is the cost and they get $50 per. I actually doubt it's that good even but even if it is I would call 20% good and maybe 30% great.
  3.    #23  
    actually its about an 80 dollar profit.

    And thats Palm to us, us to you.

    That isnt you buying it direct through Palm.

    We are selling it 14% above cost. Palm sets the price.
  4. sansnil's Avatar
    Posts
    219 Posts
    Global Posts
    221 Global Posts
    #24  
    Quote Originally Posted by dport View Post
    actually its about an 80 dollar profit.

    And thats Palm to us, us to you.

    That isnt you buying it direct through Palm.

    We are selling it 14% above cost. Palm sets the price.
    Actually it's an $80 profit based off MSRP.
    I got mine for $524 incl. shipping looks like others are hitting around that range.
    Based of the $471 cost in my case that's a $53 profit or 11%.

    And it's much less than that with the educator pricing and/or upgrade options a few people have found.
  5.    #25  
    Quote Originally Posted by sansnil View Post
    Actually it's an $80 profit based off MSRP.
    I got mine for $524 incl. shipping looks like others are hitting around that range.
    Based of the $471 cost in my case that's a $53 profit or 11%.

    And it's much less than that with the educator pricing and/or upgrade options a few people have found.
    I am talking the consumer buying direct through palm.
  6. jberger's Avatar
    Posts
    241 Posts
    Global Posts
    244 Global Posts
    #26  
    I still fail to see your point, why is it not worth $550?
  7.    #27  
    Its probably worth every penny. But I would have never thought Palm would charge that much unless it cost that much to make...that is my point.
  8. #28  
    This is a brilliantly executed thread.
  9. #29  
    We could buy this:
    http://www.palm.com/us/products/smartphones/treo750/
    Is anyone really going to buy the 750 for $529?
    $20 more and we could get the Pro.
    Just call me Berd.
  10. #30  
    Quote Originally Posted by berdinkerdickle View Post
    We could buy this:
    http://www.palm.com/us/products/smartphones/treo750/
    Is anyone really going to buy the 750 for $529?
    $20 more and we could get the Pro.
    There was a short period of time when the 750 unlocked was on amazon.com for $199
  11. #31  
    Quote Originally Posted by dport View Post
    Its probably worth every penny. But I would have never thought Palm would charge that much unless it cost that much to make...that is my point.
    What is the cost of making a software CD or DVD? $1? Why the software company charge that much?
  12. Q
    Q is offline
    Q's Avatar
    Posts
    686 Posts
    Global Posts
    774 Global Posts
    #32  
    Quote Originally Posted by GFONG View Post
    What is the cost of making a software CD or DVD? $1? Why the software company charge that much?
    The thing is, you're not just paying for the CD/DVD. Most importantly, you're paying for the content. If you buy a book--any book--you're not just paying for the paper, binding and ink... you're paying for the words. Words that it took someone time to write... and often rewrite and edit. Even if it's a book of interview transcripts, someone still had to edit and compile them into that book form.

    Yes, with ebooks, a lot of the costs of materials can be cut. The same with software downloads vs. CDs/DVDs. Still, someone has to create the material--in the case of software, test and debug it, verify compatibility, and so on.

    With a Treo, or a toaster, or a car, or another physical product that has to be built, you're not just paying for the components and the little bit of labor that went into building that one unit/item. You're also paying for the design effort it took to create it, whether the company with its name on the product designed it in-house or outsourced.

    As much as Palm is emphasizing the "green" elements of the Pro's packaging, there's also a more practical aspect: efficiency. The smaller the box is, the more units will ship in the same amount of space. I wouldn't be surprised if they're working to test the built-in installer as part of the QA process (which I would expect Rubinstein to ramp up too); again, more control than printing installation CDs.

    And to go back to what I said in an earlier post, it's a tried-and-true marketing approach to price something with some "give" so you can cut it later. Think about it... if you're negotiating the price on a car, it's usually a back-and-forth thing. You give too much and it's hard to take that back.
  13. #33  
    GFONE, I am in full agreement with Q. It is not fair to just compare the "build" cost of a product. There are usually a great deal of "IP" build in that product. Pricing usually/should be set by supply and demand - that would be a fair game.
  14. #34  
    agree, e.g. the viagra cost is 5$? they charge like 60$?
  15. #35  
    Quote Originally Posted by treopq View Post
    agree, e.g. the viagra cost is 5$? they charge like 60$?
    And that makes you upset, rightly so!

  16. #36  
    Quote Originally Posted by publicid View Post
    GFONE, I am in full agreement with Q. It is not fair to just compare the "build" cost of a product. There are usually a great deal of "IP" build in that product. Pricing usually/should be set by supply and demand - that would be a fair game.
    I think you got me wrong. I totally agreed that a lot of costs, such as management, marketing, R&D...etc PLUS the PROFIT have to build in. I only quoted the DVD as example to "DPROT". (No profit no business)

    OT: I brought two units of Treo Pro in Singapore, it costs me US$650 each. I am happy with it. (Early adaptor tax...Lol..)
  17. #37  
    GFONE, my apology indeed...
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions